850
valminud eriprojekti
31
aastat kogemust
70
Euroopa tarnijat
1200000
müüdud toodet aastas

Aiavalgustid

Meie spetsialistid pakuvad valgustuslahenduste planeerimist ja elluviimist nii eraisikutele, ettevõtetele kui ka avalikule sektorile.

Valgustuslahendused

Nõnda nagu siseruumideski on ka aias või hoovis vajalik, et valgus toetaks seal tegutsemise ja toimetamise võimalusi ja tekitaks hubase ja turvalise tunde pimedal ajal.     

Valguslahenduse läbimõtlemine enne kaablite laialivedamist on seajuures hea tulemuse peamiseks eelduseks. Kindlasti tasub protsessi kaasata maastikuarhitekt, valgustusdisainer ja muid oma ala spetsialiste, kes aitavad kindlamini jõuda unistatud aia või hoovini.  Ent eneseteadlikkuse tõstmiseks jagame siin mõned pidepunktid, mis võiks kavandamise protsessi juures abiks olla.      

Aia funktsioonid jaotavad ruumi väiksemateks mikromaailmadeks. Iga maailm on oma spetsiifilise funktsiooniga. Kaasaegne valgusruum tähendab valgustuse vastavust erinevatele funktsioonidele. Näiteks käiguteedel, väliköögis, jäätmete konteinerite alal on vajalik hea nähtavus. Käiguteedel pollartüüpi valgustid markeerivad ehk kõige paremini liikumissuundi. Vältida tasub maavalgustite paigaldamist  liikumisala ja pisemate platside tsentrisse, sest nende otse ülesse suunatud valgusvihk pimestab.   

Väliköögis on paslik kasutada suunatavaid prožektoreid ja/või välitingimustesse loodud laevalgusteid. Jäätmete ala juures on oluline, et valgus oleks hästi suunatud. Selleks soovitame suunatavaid prožektortüüpi valgusteid, et valgus oleks täpselt seal kus vaja.    

Ära ei tohiks unustada mahedat taustavalgust. Taimestiku, puhmapeenarde, põõsaste ja puude valgustamine annab võimaluse aiaruumi liigendada ning olla hubaseks fooniks.  Samuti on hoone valgustatud fassaadid ruumi piiritlevateks pindadeks ning taustaks peamisele olemisruumile. Fassaadide, puude ja kõrgemate puhmaste valgustamisel on maavalgustid omal kohal. Fassaadidel võib kaaluda ka räästa alla või seinakinnitusega valgusteid. Oluline on, et valgustatus tekiks pindadelt tagasipeegeldades.  Madalamates peenra-ja põõsapuhmastes mõjuvad efektsena ka pollarvalgustid.   

Kui on soov aiaruumi veel sära ja sädelust lisada, olgu siis tegemist ajutise või püsivama lahendusega, on portatiivsed aiavalgustid peenardesse ja kettvalgustid puude vahele hea valik.    

Üks valguse olulisemaid nüansse on ruumi ja selle kasutaja isikupäraga arvestamine. Kui peres on eakaid inimesi, on aias vajalik kõrgem valgustase. Kui peres on lapsi ja noori, siis valgustase võib olla madalam kuna noore inimese silmad on kordades tundlikumad.      

Tulenevalt valgustuse paindlikkuse vajadusest, võiks luua võimaluse erinevaid funktsioone kandvaid valgusteid reguleerida. See lubab näiteks väliköögi valgustusel olla ka mahedaks taustaks juhul kui tegevust köögis ei toimu, ent on soov arhitektuurse väikevormi efektset ilmet esile tuua. Samuti käiguteedel tõsta valgustaset, et vanemaealised saaksid muretumalt õhtul aias liigelda.     

Valgustite kvaliteet ja tehniliste parameetrite jälgimine on sama tähtis, kui aias valgustuse otstarbekas jaotamine. Kaubanduses on aiavalgustite valik väga lai ning tähelepanu tuleb pöörata valgustite konstruktsioonile, materjalidele, pinnakattele ning valgustite kaitseastmele ja löögikindlusele.    

Näiteks maavalgustid on ühed pretensioonikamad valgustid paigalduse poolest. Soovitame kasutada ainult nimega tootjate toodangut nagu meie valikus on selleks saksa tootja WE-EF, mille valgustid peavad vastu ka näiteks sõiduki (või mõne muu rasketehnika) ülesõitmisest tingitud koormusele. Kvaliteettootjatel on lubatud koormused koos maksimaalse sõidukiirusega tehnilise informatsioonina välja toodud .  

Kuna tehisvalgus mõjutab elava looduse tasakaalu, on mõistlik aiavalgustuse värvsustemperatuur valida võimalikult soe (kollane), st 1800 – 2700 K. See aga ei kehti alati hoone või mõne muu rajatise fassaadi valgustamsel. Kui fassaad on toonilt hele, siis võiks olla valgustemperatuur veidi jahedam, et autentne hoone värvigamma oleks toetatud.   

Kuidas tellida?

Meie müügikontorid asuvad Tallinnas, Tartus ja Riias. Kontorites toimub hulgi- ja projektimüük, samuti eraisikust koduehitaja nõustamine.

Müügikontorites on väljas hulgaliselt tootenäidiseid ning asjatundlik müügimeeskond osutab valiku tegemisel igakülgset abi.

Valitud tooted on saadaval meie edasimüüjate kauplustes üle kogu Eesti.

Tellimisajad sõltuvad tarnijast ja ka konkreetsest tootest. Suur hulk tooteid on laokaubana olemas, spetsiifilisemaid tooteid tuleb tellida. Olenevalt tootjast ja tooterühmast on tooted tarnija ladudes olemas kas kohe, või valmistatakse see vastavalt tellija soovile.

Noblessner välisrajatised ja Staapli majad ning äripinnad

Vaata lähemalt

Kaubamärgid, mida esindame

Kasulikku lugemist

Juhendid ja infomaterjalid

Värvustemperatuuri nähtamatu mõju inimese ööpäevarütmile

Erinevused kvaliteetsete ja ebakvaliteetsete leedvalgustite vahel

Kontakt

Kui teil on küsimusi meie toodete, tarne või valguslahenduste kohta, võtke julgelt ühendust. Kõige mugavam on kasutada allolevat kontaktivormi, mille kaudu jõuab teie kiri kõige õigema inimeseni.