850
valminud eriprojekti
31
aastat kogemust
70
Euroopa tarnijat
1200000
müüdud toodet aastas

Värvustemperatuuri nähtamatu mõju inimese ööpäevarütmile

Põhilise informatsiooni ümbritsevast keskkonnast saab inimene läbi silmade. Silma langev valgus, mis jõuab läbi närvikanalite ajukeskuseni, mõjutab käitumist, keskendumisvõimet, hormonaalset tasakaalu, ööpäevarütmi jms.

Tänapäeva teadlased on selgeks teinud, et inimese tervise ja produktiivsuse aluseks on korras ööpäevarütm. Öine aeg on mõeldud magamiseks ning jõuvarude taastamiseks. Hommikune ärkamine võiks toimuda mahedas valguses, mis tasapisi muutub kirkamaks ja tööle minejail aitab keskenduda oma tegevusele.

Teadlaste uuringud näitavad, et keskendumist aitab suurendada valguse spektris olev külmem lainepikkusala. Samas ei sobi selline valgustus õhtusse, mil inimene vajab enne magamaminekut lõõgastavat sooja spektriga valgust, milles sinispektriala kas täiesti puudub või on esindatud vähesel määral.

Magama peaks inimene täielikus pimeduses. Kui öisel ajal on vajadus siiski korraks üles tõusta, on mõistlik kasutada väga sooja või isegi punase spektriga madalat valgustaset, mille lühiajaline mõju unehormooni eriti maha ei suru.

Valguse äratav mõju sõltub sellest, milline oli valguskeskkond enne kui valgustase muutus, uuest valgustasemest, selle kestusest ja ka valguse spektrist. Iga inimese puhul võib mõju olla erinev, kuid lapsed ja vanurid on valguse muutuse osas tundlikumad.

Kui luminofoorlampide kasutamisel oli selgelt tajuda kollase valgusspektri korral nende lõõgastavat ja valge valguse korral ergutavat mõju, on leedvalgustite puhul selle mõju oluliselt erinev. Nii 3000K kui ka 4000 K leedvalgusel on valguse spekter sama CRI(Ra) korral väga sarnane.

Üldvalgustuses kasutatav leedvalgus põhineb sinisel leedil, millele on luminofoorkihi pealekandmisel antud konkreetne valgusvärv, mis muudab veidi valguse spektris vaid sinispektri piigi ja ülejäänud valguse spektri piigi omavahelist suhet. Kuna inimese ärkvelolekut mõjutav melanopsiini sisaldavate ganglionrakukeste tundlikkuskõver langeb suures osas kokku sinispektri alaga, ei ole CRI(Ra) > 80 leedvalgustuse korral suurt erinevust, kas töö kohal kasutatakse leedvalgustust 3000 K või 4000 K. Oluline on aga värvsustemperatuur õhtusel puhkeperioodil.

Paremaks uinumiseks on soovitatav olla mahedas 2000 K kuni 2700 K valguses, mis aitab ajukeskusel tekitada vereringesse piisava koguse unehormooni tagamaks inimesele hea une ning koos sellega hea tervise ning produktiivsuse.

Üha rohkem tekib juurde inimesi, kes tänu nutiseadmete valele kasutamisele muutuvad niiöelda valgustundlikuks. Nende inimeste valgustus võiks olla värvsustemperatuuriga kuni 3000 K.

Muutuva valge valgusega valgustid 2700 K –6500 K, mida tuntakse ka ärinimega HCL (Human Centric Lighting) annavad võimaluse valida oma töökohale just sellise valgusega valguse, mis konkreetsele töötajalemeeldib. Läbi valgustuse juhtimise on võimalik luua jadasid erinevatel kellaaegadel erineva valguse värvi ja valgustaseme jaoks luues nii ööpäevarütmile sarnast valgusmustrit. See on eriti oluline töökohtadel, kus inimesed töötavad vahetustega, samuti ka haiglates, vanadekodudes, koolides jms.

Kontakt

Kui teil on küsimusi meie toodete, tarne või valguslahenduste kohta, võtke julgelt ühendust. Kõige mugavam on kasutada allolevat kontaktivormi, mille kaudu jõuab teie kiri kõige õigema inimeseni.