850
valminud eriprojekti
31
aastat kogemust
70
Euroopa tarnijat
1200000
müüdud toodet aastas

Erinevused kvaliteetsete ja ebakvaliteetsete leedvalgustite vahel

Valgustite tootja on kohustatud vastavalt standardile EN 62722-1 oma toote kohta välja tooma olulise info.

Lisaks sisendvõimsusele ja valgustist saadavale valgusvoole luumenites (lm) on oluline, et välja toodud oleks ka valgusti teised toimivusnäitajad. Näiteks L80100000 h tähendab seda, et 100000 tunni saabumisel saab pooltest valgustitest veel vähemalt 80 % esialgsest valgusvoost kätte, kui valgustit ümbritsev keskkonnatemperatuur on 250C. Vahel kirjeldatakse seda ka L80(tq250C)=100000 h.

Kui valgustit on testitud ka mõnel teisel temperatuuril, on valgusvoog ja selle säileväärtus erinevad 250C temperatuuril saadavatest väärtustest ning tuuakse eraldi välja koos keskkonnatemperatuuri väärtusega tq.

Valgusti tootelehel peab olema näidatud valgustist saadava valguse värvsustemperatuur kelvinites (K), mis iseloomustab valguse näivat värvi ja värviesitusüldindeks CRI(Ra), mis näitab, kui tõesena näeb etalonvärve antud valgusti all. CRIpuhul võrreldakse värviesitust 14-15 etalonvärviga, Rakorral 8 etalonvärviga. Kõige kriitilisemaks etalonvärviks on R9 –sügavpunane värv, mis sageli on madalama värviesitusüldindeksi korral leedvalgusti spektrist hoopis puudu või esindatud väga vähesel määral.

Kui värvide nägemine on valgusti all eriti oluline, tuleks valida valgustid värviesitusindeksiga CRI(Ra) >90. Näiteks värvikirjeldus /930 näitab, et CRI(Ra) > 90 ja valguse värvsustemperatuur on 3000 K ehk valguse näiv värv on soe kollane. Värvikirjeldus /840 näitab, et CRI(Ra) > 80 ja valguse värvsustemperatuur on 4000 K ehk valguse näiv värv on valge.

Valgustite tootelehel on välja toodud ka info erinevatele sertifikaatidele vastavuse kohta, mis valgustile on laboratoorsetes testides antud. Oluline on, et valgusti oleks inimesele ja keskkonnale ohutu. Seda näitavad valgustile ja tootelehele kantud CE ja ENEC märgis. Kui CE märgise kannab valgustile tootja ise ja ohutustestide läbivust ei ole võimalik nii sama lihtsalt kontrollida, siis ENEC märgisele vastavus on kontrollitav läbi sõltumatute ENEC-võimeliste laborite andmebaaside.

Valgustite valikul rasketesse tingimustesse tuleb kontrollida, et valitav valgusti vastavasse keskkonda ka sobib, sest leed on eriti tundlik erinevate kemikaalide suhtes, mis valesti valitud hajuti korral hävitab leedmooduli kiiresti. Siin on abiks müügiesindaja, kes aitab valikut teha.

Kui valgustil endal või tema komponentidel puudub tootja nimi, ei ole valgusti usaldusväärne sõltumata sellest, kas valgustil onkorralik tooteleht või mitte. Sellistel valgustitel puudub ka ENEC märgis, mistõttu on mõistlik pöörata ENEC märgise olemasolule suuremat tähelepanu.

Kontakt

Kui teil on küsimusi meie toodete, tarne või valguslahenduste kohta, võtke julgelt ühendust. Kõige mugavam on kasutada allolevat kontaktivormi, mille kaudu jõuab teie kiri kõige õigema inimeseni.